slovník afixů užívaných v češtině
Josef Šimandl ed.
Stavba: -(e)c(0), kde (e) je jen ve tvarech s nulovou koncovkou, (0) reprezentuje soubor koncovek vzoru muž u životných, vzoru stroj u neživotných substantiv.
I. Od substantiv se tvoří názvy osob, které k něčemu příslušejí. Od názvů států se tvoří (1) názvy obyvatel státu; sufixu -ec tu silně konkuruje sufix ► -an. Volba sufixu i výsledná podoba se u jednotlivých názvů utvářely, popř. měnily, v dlouhém dějinném procesu a mají řadu nepravidelností. Z názvů obyvatel evropských zemí mají sufix -ec – ať jako výsledek sufixace nebo resufixace – tyto názvy: Albánec, Černohorec, Makedonec, Estonec, Jugoslávec, Litevec, Lichtenštejnec, Nizozemec, Portugalec, Slovinec, Ukrajinec; z názvů mimoevropských zemí např. Argentinec, Arménec, Ázerbájdžánec, Brazilec, Bolívijec, Ekvádorec, Filipínec, Gambijec, Íránec, Izraelec, Japonec, Kolumbijec, Korejec, Libanonec, Nepálec, Nikaragujec, Pákistánec, Panamec, Paraguayec, Somálec, Súdánec, Thajec, Vietnamec, Zambijec. Při odvozování dochází k obecným i speciálním hláskovým změnám a k výměnám sufixů: Albán-ie → Albán-ec nebo Eston-sko→ Eston-ec (výměna sufixu), Brazílie → Brazil-ec (výměna sufixu a krácení vokálu), Fidži → Fidži-j-ec, Libye → Liby-j-ec, Korea → Kore-j-ec (vkladné -j- po základu, který končí samohláskou).
Zvláštním případem je název Kartaginec, který má z dnešního hlediska sufix -inec, ale řetězec -in- je dědictvím latinské podoby názvu města a státu v nepřímých pádech: Karthāgō, genitiv Karthāgin-is. Některé z názvů obyvatel vzdálenějších zemí mají sufix -ánec (Papua → Papuánec), který však u nich může mít i jiné funkce: srov. Mexikánec × Mexičan.
Od jmen osob se tvoří (2) názvy příslušníků panovnického rodu (Jagellonec, Romanovec) a (3) názvy příslušníků školy, směru, hnutí, etnika/rasy (Árijec/árijec)
apod., kde byl mnohdy adaptován latinský sufix -eus do podoby -ejec: pythagorejec, epikurejec, manichejec. Ve skupinách (2–3) se užívá i sufix ► -ovec.
Od apelativ se tvoří (4) názvy nositelů sociální role, jde však jen o několik jednotlivých a nesourodých názvů: cizina → cizinec; dále: chlapec, maratónec; zejména chlapec, cizinec mají vysoké frekvence. Přechýlené je vdovec ← vdova.
Snad původně zdrobňováním, z dnešního hlediska spíš specializací významu vznikly desítky (5) slov modifikovaných (srov. tuto funkci také u sufixů ► -ice ž., ► -ce s.), z nichž část (5a) má specializovaný význam (vlasec, dílec, pražec, stolec) a z těch se pak řada používá především v abstraktním/abstraktnějším významu (obrazec, rámec, řetězec, sloupec, vzorec). Modifikovaných označení se využívalo i v přírodovědném názvosloví (červec, jelenec, vápenec, hadec; část těla nosec); ojediněle bylo využito k pojmenování jednoho z měsíců roku (červen → červenec). Jindy však substantiva se sufixem -ec (5b) označují v podstatě tentýž či mírně modifikovaný obsah denotátu, jejž označuje substantivum základové: dvorec, hranolec, jehlanec, kabátec, kahanec, praporec, provazec, pupenec, řemenec, trámec, zvonec. Sem patří i příležitostné obměny z různých pohnutek jako sýrec. Hranice 5a × 5b není ostrá: např. v notopisu je výraz trámec terminologizovaný, v heraldice jde o zobrazení podobné trámu a myslitelné je i užití ještě bližší významům slov trám/trámek.
Modifikovaná slova se uplatnila i jako (6) místní jména (Hradec, Kostelec, Klášterec, Chlumec) a příjmení (Adamec, Filipec, Jakubec, Holubec).
Substandardní a expresivní jsou (7) zkráceniny: gramofon → gramec; pingpong → pinec (vedle pinčes), (8) výrazy s vyměněným sufixem a změněným rodem: trojka → trojec; žába ,děvče‘ → žabec.
II. Od adjektiv se tvoří (9) názvy osob jako nositelů vlastnosti. Mezi odvozeninami od primárních adjektiv najdeme slova od běžných a stylově neutrálních (lakomec, slepec, stařec, surovec, světec) přes slova stylově příznaková a méně frekventovaná (bohatec, hlupec, hrubec, chromec, churavec, liknavec, mudřec, ošklivec, podlec, špinavec, tupec, zrzavec) až po nadávky (blbec, pitomec, tupec). Běžné je i tvoření od desubstantiv: sval → svalnatý → svalnatec, podobně nosatec, vlasatec, ojedinělé je odvození od adjektiva utvořeného z číslovky: jediný → jedinec nebo od vcelku srozumitelného, ale formálně stěží analyzovatelného zájmenného základu (sobec: srov. sobě). Některé názvy nositelů vlastností fungují i jako příjmení (Malec, Hrubec), jeden z nich byl využit k názvu etnika (němý → Němec) a ten se pak stal také častým příjmením.
Stále je živé odvozování od adjektiv vzniklých ze sloves: přemýšlet → přemýšlivý → přemýšlivec, pomatený → pomatenec, dále snaživec, závistivec, zuřivec, žárlivec; zaslepenec; zbloudilec.
Hojným východiskem jsou zejména adjektiva od slovesných příčestí, zvlášť od trpného; takto se často tvoří (10) názvy osob podle profese nebo jiné sociální role: zaměstnaný → zaměstnanec (podobně poslanec, trestanec, zmocněnec), zajatý → zajatec; v nečetných případech je východiskem příčestí činné (znalý → znalec). Dosud málo odvozených substantiv vzniklo od přejatých adjektiv zakončených na -ivní: investigativní → investigativec, kreativní → kreativec, kdy je adjektivní zakončení -ní (k významu srov. ► -iv-) vyměněno za -ec.
Mezi názvy nositelů vlastnosti se řadí také (11) zoologické a botanické názvy různé obecnosti: dravý → dravec, pestrý → pestřec, štětinatý → štětinatec. Názvy vyšších taxonů (strunatci) se užívají zpravidla či výlučně v plurálu a výchozí adjektivum (strunatý) nemusí být v úzu. Z oblasti přírodních věd jsou i (12) matematické termíny dělenec, sčítanec. Na základě adjektiv od sloves byly podle způsobu přípravy vytvořeny (13) názvy pokrmů: mazanec, trhanec; na ně navazují další názvy se sufixem -anec.
III. Od sloves jsou utvořeny (14) názvy osob podle jejich činnosti. Nově se už netvoří, ale některé z nich jsou dosud frekventované: běžec, herec, honec, chodec, jezdec, kupec, letec, lezec, lovec, pěvec, plavec, rytec, střelec, vědec, věštec. Jako historismus nebo archaismus se může objevit hudec (← stč. hústi, hude), mlatec (← mlátit); žnec ← žít/žnout nebo nepravidelně tvořené pištec. Některá z těchto starých slov fungují i jako příjmení: Hudec, Střelec, s neprůhledným utvářením základu Švec. Sufix -ec se může podílet i na stavbě složených názvů osob podle jejich činnosti: činit zlo → zločinec; podobně stříbrotepec, kovolijec. Speciálním případem nepravidelného tvoření od slovesa je název savec (← sát), s oporou ve tvarech obsahujících předkoncovkové -v- (savý, nasávat).
Kromě názvů osob má ve slovesech původ také několik jednotlivých (15) názvů objektů podle jejich funkce, resp. jejich funkčních částí: bodec, podstavec; již neprůhledné je poklopec, věnec. S oporou v trpném příčestí byly vytvořeny (16) (expresivní) názvy výsledků děje škrábanec, štípanec, kousanec (vedle kusanec); navazují další názvy se sufixem -anec.
IV. Slovotvornými solitéry jsou (17) název horniny vápenec (← vápno) a (18) název objektu dřevec (← dřevo),95 oba tvořené od substantiv.
Řetězec -ec je součástí složených sufixů. Kromě už uvedených jsou to ► -inec, -enec, -atec.
SYN2010
Dotaz [(lemma=".*ec" & (tag="N.*")] dává 1.807 lemmat, z toho je 869 lemmat s průhlednou motivací. Z nich je 41 nad 1.000 dokladů, 138 nad 100 dokladů, 296 nad 10 dokladů, 116 po jednom dokladu.
Zastoupení významů/funkcí ve vzorku 280 lemmat: 18 % (10), 8 % (1) a (9), 5 % (5) a (14), 3 % (6), 1,8 % (15) a (16), 1,4 % (4), 0,7 % (11), 0,3 % (2) a (17).
20 lemmat s nejvyšším počtem dokladů: zaměstnanec (↖10) 19.051, rámec (↖5) 18.688, chlapec (↖4) 14.658, červenec (↖5) 9.772, poslanec (↖10) 9.516, herec (↖14) 8.942, umělec (↖10) 6.944, vědec (↖14) 6.852, Hradec (↖6) 6.583, jedinec (↖9) 6.206, cizinec (↖4) 5.879, jezdec (↖14) 5.015, řetězec (↖5) 3.431, jednotlivec (↖9) 3.397, příznivec (↖9) 3.373, střelec (↖14) 3.162, milenec (↖9) 2.855, spojenec (↖10) 2.664, stařec (↖9) 2.641, znalec (↖10) 2.613.
Z dalších: odstavec (↖15) 1.564, Japonec (↖1) 1.137, vápenec (↖17) 610, škrábanec (↖16) 321, Přemyslovec (↖2) 216, dřevec (↖18) 23,96 strunatec (↖11) 20, sčítanec (↖12) 18, p/Pythagorejec (↖3) 10, gramec (↖7) 6, trojec (↖8) 1.
Řetězcem -ec končí i substantiva, v nichž nejde o sufix (obec, pec, klec, ranec ...), stejně jako substantiva, u nichž upadl v zapomnění jejich základ (otec, kanec), případně významový poměr mezi základovým a odvozeným slovem (borec, konec).
FŠ, JŠ
95 Náležité označení zbraně při rytířských kláních zachovává rod: dřevo → dřevce jako stádo → stádce. Tato podoba lemmatu je však v korpusu menšinová: vede podoba dřevec, zejména díky překladové beletrii (podával Torovi nový dřevec), poezii neučených básníků (Poslední Kichotův dřevec) a tvarům, o nichž nelze mezi oběma podobami s jistotou rozhodnout (se založeným dřevcem v Encyklopedii kachlů). K lemmatu jsou přiřazeny i výskyty jména obce Dřevec u Kožlan na Plzeňsku. (pozn. JŠ)
96 Z těchto 23 tvarů jsou 3 propria (Střelby v Dřevci, Myslivecké sdružení Dřevec), u 8 dalších tvarů nelze poznat, nejsou-li míněny jako tvar lemmatu dřevce (11 výskytů), které korpus má i v kontextech zcela analogických jako maskulinní lemma, např. prasklé dřevce. (pozn. JŠ)