slovník afixů užívaných v češtině
Josef Šimandl ed.
Stavba: -an()k(a)/ -án()k(a), kde () reprezentuje vkladné e (studánek), (a) reprezentuje soubor koncovek vzoru žena. Odvozovací základy jsou české.
I. Od substantiv se tvoří (1) deminutivum studánka a domácká podoba jména Marie → Marjánka, která se po změně v obecné jméno na marjánka vžila i jako označení pro majoránku, později i marihuanu. Týmž sufixem jsou odvozeny (2) biologické termíny kyjanka (houba), voďanka, bažanka (rostliny), klešťanka (ploštice), kudlanka (jméno bylo vytvořeno C. Preslem zřejmě podle podoby předních nohou se zavíracím nožem); (3) různorodá označení: slovo slánka, značka kávy Jihlavanka a značka oplatků Tatranka (resp. po změně v obecné jméno tatranka). Regionálně omezené jsou názvy polévek voďanka (česneková, nebo obecně řídká), kobzolanka (bramborová), prdelanka (zabijačková; varianta rozšířenějšího názvu prdelačka).
II. Z adjektiv je příponou -anka/-ánka utvořeno (4) biologický termín ostranka ← ostrý, užanka ← úzký, (5) slovo solanka ← solný, vlastní jméno restaurace Veselanka vobci Veselá (adjektivum jen formálně), příjmení Sušanka ← suchý.
III. Ojedinělý případ tvoření snad od citoslovce představuje název drobného vodního korýše buchanka (← buch?).
SYN2010
Dotaz [(lemma=".*[aá]nka") & (tag="N.*")] dává 476 lemmat. Ve vzorku s 278 lemmaty bylo 92,4 % neplatných nálezů, celkový odhadnutý počet platných lemmat v korpusu je tedy 36. Z frekvenčních pásem: 1 lemma má nad 100 dokladů, žádné lemma nemá pouze 1 do-
klad.
20 lemmat s nejvyšším počtem dokladů: studánka (↖1) 685, slánka (↖3) 71, kudlanka (↖2) 64, tatranka (↖3) 57, marjánka + marijánka (↖1) 56, Marjánka (↖1) 40, solanka (↖5) 21, Sušanka (↖5) 7, ostranka (↖4) 2.
Z dalších: buchanka 6.
Pouze etymologicky lze přítomnost řetězce anka vysvětlit v botanických termínech kyhanka, ožanka. Řetězec se objevuje v některých přejímkách ze slovanských jazyků (polanka, ušanka, stojánka, zemljanka, selanka, sasanka). O jiné přípony jde v případě slov typu vázanka, pomazánka (-nka), smetánka, stránka, veršovánka, Lesanka, fanka (► -ka), v přechýlených jménech jako křesťanka, Přerovanka (► -ka). Zcela náhodně je řetězec přítomen ve slově banka.
MV